Anyajegyvizsgálat
A daganatos bőrbetegségek előfordulása az elmúlt évtizedben rohamosan növekedett. A rákos anyajegyek kialakulásának hátterében a genetikai meghatározottságon túl számos tényező játszik fontos szerepet. A napjainkban fokozódó UV mellett más környezeti hatások is jelen vannak az életünkben. Közismert, hogy a gyermekkorunktól elszenvedett napfényártalom nem felejtődik el, sőt összeadódik, így felnőtt korunkra számos kellemetlen bőrelváltozás okozójaként szerepel, úgy mint korai ráncosodás, pigmentfoltok, de mindezek közül a legfontosabb a rosszindulatú bőrdaganatok kialakulása.


Mikor forduljunk bőrgyógyászhoz?
- Tekintettel arra, hogy számos fórumon hangsúlyozzuk az egészségmegtartó magatartás fontosságát, szűrés jelleggel mindenkinek javasolt elmennie bőrgyógyászhoz. A vizsgálat során kitüntetett figyelmet fordítunk a rosszindulatú bőrdaganatok felismerésére, a rizikócsoport meghatározásra, de az egyéb nem rosszindulatú bőrelváltozások diagnózisa és akár eltávolítása is megtörténik ezen vizsgálatok alkalmával.
- Emellett ajánlott az otthoni rendszeres önvizsgálat, mely során havonta, kéthavonta érdemes áttekinteni a bőrfelszínt.
- A meglévő anyajegyek változása esetén, vagy új képlet észlelése esetén azonnal forduljunk bőrgyógyászhoz! A változások kiterjedhetnek az anyajegy méretére (rohamos növekedés), formájára (a korábban szimmetrikus forma aszimmetrikussá válása), színére (sötét fekete, vöröses szín megjelenése, esetenként a képlet világosabbá válása), a felszínének változására (kisebesedés, vérzés, kifekélyesedés).
Mi történik a terápia során?
Az emberi szervezetben előforduló összes daganatos betegségek közül az egyik legagresszívebb a melanoma. Gyakorisága a fehérbőrű populációban rohamosan növekszik, az összes daganat típus közül a legnagyobb mértékben!
A melanoma kialakulása szempontjából rizikófaktornak számít a világos bőr és hajszín, a családban előforduló melanoma, illetve a bőrön meglévő nagyszámú anyajegy. A rosszindulatú bőrdaganat kialakulhat már meglévő anyajegyből, vagy a bőr egy olyan területén ahol korábban semmi nem volt. Ilyenkor a kezdeti stádiumban nehéz az elkülönítés az anyajegyektől.
A melanoma kezelésének leghatásosabb módja az időben történt felismerés és sebészi eltávolítás! Nem lehet elégszer hangsúlyozni az „időben” szót, hiszen a daganat agresszív tulajdonsága lévén korai stádiumban képes áttétek (távolabbi daganatok) képzésére, melyek kezelése kevés esetben eredményez teljes gyógyulást.
A rendszeres orvosi anyajegy vizsgálat és önvizsgálat lényegesen megnöveli annak esélyét, hogy a melanomát és más rosszindulatú elváltozásokat korán, időben ismerjünk fel. Fontos, hogy tudatosan irányítsuk egészségünket, és bízzuk tapasztalt bőrgyógyászra a baj megelőzését!