Atopiás ekcéma
Az atopiás ekcéma egy öröklött hajlam alapján kialakuló, hullámzó lefolyású, változó intenzitású bőrszárazsággal és viszketéssel járó krónikus bőrbetegség.
A betegségnek két jól elkülöníthető fázisa van: a nem aktív fázisban a bőr száraz, könnyen irritálódik, esetenként finom hámlást mutat. Míg az aktív szakaszban a bőr begyullad, kivörösödik, kifejezetten viszket, felülfertőződhet. Ezt az időszakot nevezzük a betegség fellángolásának.
A betegségben leginkább a csecsemők, kisdedek és gyermekek érintettek, de egyre gyakrabban találkozunk a felnőttkori formákkal is.


Mikor forduljak bőrgyógyászhoz?
- bármely életkorban megjelenő viszkető, száraz, vörös bőrtünetek esetén
- ha tünetei a patikában kapható bőrápoló készítményekre nem javulnak megfelelő mértékben vagy rendszeresen visszatérnek
Mi történik a terápia során?
A betegség hátterében örökletes tényezők és környezeti faktorok állnak, de a betegség lefolyását súlyosbító számos provokáló faktor ismert (bizonyos ételek, poratka, pollenek, műszálas vagy gyapjú ruházat, mosószerek, környezetszennyezés, stb.)
Kezelésében kiemelten fontos a napi bőrápolás a megfelelő hidratáló tusfürdőkkel és testápolókkal, mely úgynevezett „bázis” kezelést az aktív vagy gyulladásos fázisban helyi gyulladáscsökkentő, antibakteriális krémekkel, viszketéscsillapító gyógyszerekkel kell kiegészíteni.
A bőrtünetek súlyosságától, megjelenésétől, lefolyásától függően esetenként a provokáló faktorok pontos azonosítására is szükség van laboratóriumi és célzott allergia vizsgálatok formájában.
Az elhúzódó, éveken át tartó betegség miatt nagyon fontos a betegek gondozása, mely során az aktuális bőrállapotnak megfelelő kezelés kerül kiválasztásra. Az atopiás ekcéma sokszor súlyos pszichés terhet ró mind a beteg gyermekre, felnőttre, mind az őt gondozó családra, ezért ezekben az esetekben a pszichés vezetés is nagyon fontos része a terápiának.